Kayıp 93 milyon euro nerede… Almanya dolandıran, İngiltere’yi peşinden sürükleyen Türkler

Bloomberg’de yer alan habere göre, Almanya’da tasfiye edilmiş Londra merkezli varlık yönetim şirketi Duet Group’un kurucusu İzmir doğumlu finansçı Henry İsak Gabay’ı Alman Hazinesi’nden yatırımcı ve bankalar için yasa dışı yollarla yaklaşık 93 milyon euro haksız vergi iadesi almak suçundan 4 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Aynı davada yargılanan Duet Group’un eski ortağı ve CEO’su İstanbul doğumlu Osman Semerci de 3,5 yıl hapis cezası aldı.

Duet Group davasında Semerci ve Gabay’ın 2011 ve 2012’de yaptıkları işlemlerle Alman Hazinesi’nden 215 milyon euro (232 milyon dolar) vergi iadesi almaya çalıştığı, ancak kendilerine bunun 93 milyon euroluk bölümünün ödendiği belirtiliyordu. İkilinin 2007-2012 yılları arasında Hazine’den birden fazla kez vergi iadesi aldığı daha önce ortaya çıkmıştı.

HAPİS YATACAKLAR

Masum olduklarını iddia eden ikili kararı temyize götürmeye hazırlanıyor.

Dava sürecinde ortağı Gabay ile arası açılan ve ortağının “Mahkemede kendisi hakkında yalan beyanlarda bulunmakla itham ettiği” Semerci geçen yıl yetkililerle iş birliği yapmaya başladı. Alman yargı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, vergi kaybının büyüklüğü nedeniyle iki sanıktan herhangi birinin hapis cezasının ertelenmesinin mümkün gözükmüyor.


Henry İsak Gabay

ÇIRAĞAN’DA DİLLERE DESTAN DÜĞÜN YAPTI, AZ DAHA FUTBOL TAKIMI PATRONU OLUYORDU

Gabay, 2019 yılları sonunda İngiltere’nin en köklü kulüplerinden Derby County’yi satın almaya çalıştı ancak görüşmelerden bir sonuç çıkmadı.

Bir asırdan fazla süredir İzmir’den dünyaya kuru incir ve kayısı ihracatı yapan Gabay ailesinin tek oğlu olan 1967 İzmir doğumlu Henry Gabay, 1999’da Çırağan Sarayı’nda yaptığı rüya gibi bir düğünle hatırlanıyor.


Osman Semerci

SEMERCİ KARİYER BASAMAKLARINI ÇOK HIZLI GEÇTİ

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi Çağdaş İşletmecilik bölümüne devam eden Osman Semerci ise bir süre İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndaki bir aracı kurumda çalıştıktan sonra 1992 yılında İsviçre’de Merrill Lynch’e girdi. Daha sonrasında şirketin Avrupa’daki merkezi olan Londra’ya geçerek Doğu Avrupa Kurumsal Bankacılık birimini kuran Semrc, şirketin Japonya, Asya ve Avustralya kurumsal bankacılık biriminin başında yer aldı.

2004’te 36 yaşında iken en genç üye olarak şirketin 30 kişilik küresel yönetim kadrosuna seçilen Semerci, Merrill Lynch’te uluslararası dev finans kuruluşlarında bu seviyeye yükselen ilk Türk vatandaşı olma sıfatını da taşıyordu.

Ardından 2007’de Merril Lynch’ten ayrılan Semerci bankacılık yaşamından tanıdığı Henry İsak Gabay’ın kurduğu Duet Group’a ortak ve yönetici olarak katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x