Ürdün Kralı Gazze’deki Ateşkes ve Sivil Korumasını Vurguladı

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı görüşmede, İsrail’in saldırıları altındaki Gazze Şeridi’nde acil ateşkes sağlanmasının ve sivillerin korunmasının gerekliliğini vurguladı.

Ürdün Kraliyet Divanından yapılan açıklamaya göre, Kral Abdullah, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile telefonda görüştü.

Ürdün Kralı, görüşmede Gazze Şeridi’nde acil ateşkesin sağlanması ve sivillerin korunması gerektiğine dikkati çekti.

Gazze’ye yönelik yardımlara dikkati çeken Kral Abdullah, uluslararası topluma, insani yardımların artırılması ve Gazze Şeridi’ne ulaştırılması çağrısında bulundu.

Kral Abdullah, “Ürdün’ün Filistin halkının göçe zorlanmasına ve işgal altındaki Batı Şeria ile Gazze Şeridi’ni ayırma girişimlerine sert bir şekilde karşı olduğunun” altını çizdi.

Fanatik Yahudilerin Batı Şeria’da Filistinlilere yönelik saldırılarının çatışmayı körüklediğini aktaran Abdullah, iki devletli çözüme vurgu yaparak Filistin meselesinde siyasi çözümün önemine değindi.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim’de kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 7 bin 700’ü çocuk, 5 bin 150’si kadın olmak üzere 18 bin 205 Filistinli öldü. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 104’ü karadan işgal sürecinde olmak üzere 433 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 275 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Lübnan’daki Hizbullah’ın sınır hattındaki çatışmalarında ise 23 Lübnanlı sivil, 100 Hizbullah mensubu ve 5 İsrailli sivil ile 6 İsrail askeri öldü.

Gazze’de silah zoruyla abluka altında yerinden edilen 1,9 milyon Filistinli, barınma, gıda, temiz su, ilaç ve sağlık hizmetlerinden yoksun şekilde yaşam mücadelesi veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x